Szkodliwość tytoniu

Palisz papierosy? A więc uświadom sobie , że ta „niewinna" przyjemność niszczy Twoje zdrowie, bo dym tytoniowy zawiera w sobie prawie 4000 związków chemicznych, w tym ponad 40 to substancje rakotwórcze. To wszystko sam wprowadzasz do swojego organizmu, ale także do organizmu tych, którzy razem z tobą przebywają w środowisku zanieczyszczonym dymem tytoniowym. Także płód w łonie matki pali wraz z nią. A co grozi palaczowi?

  • rak płuca
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc
  • nowotwór krtani
  • zawał serca
  • nowotwór trzustki
  • nowotwory nerek
  • zgaga, choroby żołądka i dwunastnicy
  • zaćma
  • udary mózgu
  • częste i przewlekające się infekcje górnych dróg oddechowych
  • mniejsza potencja seksualna
  • żółte zęby, przebarwienia i wysuszenie skóry

Co to właściwie jest przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest chorobą, w której na skutek stałego drażnienia oskrzeli dymem tytoniowym dochodzi do powstawania w nich zmian: gruczoły, które wyścielają drogi oddechowe są stale pobudzane i wydzielają nadmiar śluzu (stąd przewlekły kaszel i odkrztuszanie), Ściana oskrzeli grubieje, a światło zwęża się utrudniając przepływ powietrza. Najczęściej powstaje również rozedma płuc - pęcherzyki płucne, gdzie twoja krew zaopatruje się w tlen, rozdymają się i w końcu pękają, zniszczeniu ulegają również naczynka krwionośne oplatające pęcherzyki. Jeżeli duża część pęcherzyków ulegnie uszkodzeniu zaczyna Ci „brakować powietrza" i odczuwasz duszność.

Niezależnie od tego , jak bardzo nasilone są objawy choroby, zawsze warto przestać palić. Korzyści z tego są zawsze duże: zwalnia się postęp choroby, poprawia się samopoczucie, bo nawet po kilkudziesięciu latach palenia twój organizm może przynajmniej częściowo naprawię wyrządzone przez tytoń szkody. Pamiętaj: nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia! Poza korzyściami zdrowotnymi weź pod uwagę także inne plusy zerwania z nałogiem- finansowe (policz ile wydajesz na papierosy w ciągu 10 lat); rodzinne (nie będziesz truł swoich najbliższych); ekologiczne (przestaniesz zanieczyszczać nasze środowisko).

Ale jak to zrobić??? Określ stopień swojego uzależnienia od nikotyny za pomocą testu uzależnienia Fagerstroma. Jeżeli jesteś silnie uzależniony skorzystaj z nikotynowej terapii zastępczej, lub leków, które pomogą Ci przetrwać najtrudniejsze chwile. Uświadom sobie również, jak silna jest Twoja motywacja do zerwania z nałogiem - pomoże Ci w tym test motywacji Dr Schneider. Jeżeli podjąłeś już decyzję przygotuj się starannie do tego ważnego kroku:

  • kontroluj swoje palenie : nie pal automatycznie, chowaj pudełko papierosów (po następnego będziesz musiał pójść do drugiego pokoju), odmawiaj, gdy Cię częstują, nie zaciągaj się, nie pal przy pracy, nie pal w towarzystwie niepalących, myj zęby po każdym papierosie, staraj się przebywać wśród osób niepalących.
  • Wprowadź ograniczenia : pierwszego papierosa wypalaj dopiero po śniadaniu, ostatniego jak najwcześniej przed snem, ograniczaj stopniowo liczbę wypalanych papierosów, staraj się zrezygnować z kolejnego papierosa.
  • zmniejsz liczbę wypalanych papierosów : wypalaj tylko pół każdego papierosa, zdecyduj wcześniej ile papierosów wypalisz danego dnia, nie pal od razu, gdy poczujesz ochotę, przeczekaj, zajmij się czymś, przestań nosić ze sobą papierosy, utrudniaj sobie do nich dostęp.
  • zmień gatunek papierosów na te o mniejszej zawartości nikotyny i ciał smolistych, pal tylko z filtrem.
  • nie pal w typowych sytuacjach : po posiłkach, przy kawie, w samochodzie, na spacerze, przy telewizji, w fotelu, gdy na kogoś czekasz.
  • poszukaj sprzymierzeńca : poproś kogoś, by rzucił palenie razem z tobą, obiecaj bliskim, że rzucisz palenie, załóż się z kimś.
  • naucz się sprawiać sobie drobne przyjemności, inne niż palenie
  • ustal specjalny dzień na rzucenie palenia: rocznica, urodziny itp.

W pierwszych dniach bez papierosa staraj się pić dużo płynów, dużo spacerować, a zamiast papierosa żuj gumę, pogryzaj marchewkę lub jabłko. Jeżeli jesteś silnie uzależniony poproś swojego lekarza, aby zalecił Ci nikotynową terapię zastępczą ( w najlepszej dla Ciebie formie: plastrów do przyklejania na skórę, tabletek do ssania, gum do żucia, albo inhalatora nikotynowego ). Możesz również zdecydować się na leczenie Zybanem, który to lek nie tylko łagodzi objawy zespołu odstawienia nikotyny (w tym przybierania na wadze), ale również osłabia psychiczną potrzebę zapalenia. Jest to lek dość drogi, ale pomyśl ile zaoszczędzisz na papierosach!

Jeżeli obawiasz się, że po zerwaniu z nałogiem przytyjesz, uświadom sobie, że przybranie kilku kilogramów jest mniej niekorzystne dla zdrowia, niż skutki palenia. Postaraj się zmieniać sposób odżywiania na mniej kaloryczny - unikaj ciemnych mięs szczególnie pieczonych i smażonych, oraz tłustości i słodyczy, zamiast tego jedz dużo warzyw, owoców, kiełków, otrębów itp.

Bądź aktywny!!! Ćwicz regularnie, ale wysiłek wprowadzaj stopniowo, dostosowując go do swojego wieku. Postaraj się znaleźć taki sport, który sprawia Ci przyjemność. Życzymy powodzenia w tym ważnym i trudnym przedsięwzięciu, jakim niewątpliwie jest zerwanie z nałogiem. Pomyśl ilu ludziom się udało - dlaczego nie miałoby udać się i Tobie?    

Przygotowanie do badań

POBIERANIE MOCZU NA POSIEW  Nie pobierać moczu w okresie odczynów zapalnych ( zaczerwienione krocze lub upławy u dziewczynek czy zaczerwienione , zmienione   zapalnie prącie u chłopca ).

  1. Starannie przygotować okolicę zewnętrznego ujścia cewki moczowej :
    a) kąpiel całego ciała poprzedniego dnia wieczorem ze szczególnie starannym podmyciem
    b) w dniu badania :

    - staranne umycie rąk przez osobę pobierającą mocz
    - obmycie okolicy ujścia cewki moczowej ( przygotować 5 gazików ):

    -  u dziewczynki po rozchyleniu warg sromowych lewą ręką prawą ręką trzykrotnie obmywamy okolicę ujścia zewnętrznego cewki moczowej  trzema kolejnymi zamoczonymi w ciepłym roztworze mydła gazikami a następnie dwukrotnie ciepłą wodą
    - u chłopca podobnie po odprowadzeniu napletka ( jeśli jest to możliwe)

  2. Mocz pobieramy ze środkowego strumienia pozwalając "uciec" pierwszej porcji moczu
  3. Pojemnika na posiew nie wolno wcześniej otwierać - dopiero po przygotowaniu dziecka. Należy wymienić pojemnik jeżeli stał otwarty dłużej niż 30 minut.
  4. Niemowlę często oddaje mocz po oziębieniu stópek , pod koniec karmienia lub tuż po nim - można je karmić po przygotowaniu krocza rozebrane od pasa w dół w ciepłym pomieszczeniu.
  5. Po pobraniu moczu natychmiast zamknąć pojemnik.
  6. Dostarczyć go jak najszybciej do Ośrodka Zdrowia przewożąc go w lodzie (na przykład  wstawić pojemnik z moczem do większego słoiczka z kostkami lodu).